10 Ιανουαρίου 2022: Άνοιγμα σχολείων και self test

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Υ.ΠΑΙ.Θ.τα σχολεία θα λειτουργήσουν δια ζώσης από τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022. Θα υπάρξει, όμως, επιπλέον έλεγχος για αποτροπή της διάδοσης του SARS-CoV-2. Συγκεκριμένα:

Α. ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

ΤηνΤετάρτη 5/1/2021 ξεκίνησε η δωρεάν διάθεση self test σε μαθητές και εκπαιδευτικούς. Τα self test θα δίνονται από τα φαρμακεία έως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου ενώ κατά την αργία των Θεοφανίων, την Πέμπτη 6/1, από εφημερεύοντα φαρμακεία. Το self test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες ενώ το rapid test έως και 48 ώρες πριν από την προσέλευση.

Α1. ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΜΕ ΕΓΚΥΡΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ Ή ΝΟΣΗΣΗΣ

• Την 1η εβδομάδα (10/1 ως και 14/1), θα κάνουν και θα δηλώσουν στο edupass, τρία (3) self test:
    1. Την Κυριακή 9/1 για την προσέλευση της Δευτέρας 10/1
    2. Tη Δευτέρα 10/1 για την προσέλευση της Τρίτης 11/1
    3. Την Πέμπτη 13/1 για την προσέλευση της Παρασκευής 14/1
  • Από τη 2η εβδομάδα (17/1 και μετά), όπως και πριν, θα κάνουν και θα δηλώνουν στο edupass, δύο (2) self test:
    1. Τη Δευτέρα για την προσέλευση της Τρίτης
    2. Την Πέμπτη για την προσέλευση της Παρασκευής

Α2. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΔΙΧΩΣ ΕΓΚΥΡΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ Ή ΝΟΣΗΣΗΣ

• Την 1η εβδομάδα (10/1 ως και 14/1), θα κάνουν και θα δηλώσουν δύο (2) rapid test και ένα (1) self test:
    1. Rapid test το Σάββατο 8/1 ή την Κυριακή 9/1 για την προσέλευση της Δευτέρας 10/1
    2. Self test τη Δευτέρα 10/1 για την προσέλευση της Τρίτης 11/1
    3. Rapid test την Τετάρτη 12/1 ή την Πέμπτη 13/1 για την προσέλευση της Παρασκευής 14/1
  • Από τη 2η εβδομάδα (17/1 και μετά), όπως και πριν, θα κάνουν και θα δηλώνουν δύο (2) rapid test:
    1. Rapid test την Κυριακή ή τη Δευτέρα για την προσέλευση της Τρίτης
    2. Rapid test την Τετάρτη ή την Πέμπτη για την προσέλευση της Παρασκευής

Β. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΡΟΥΣΜΑΤΩΝ
Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, θα γίνονται πλέον αυξημένοι έλεγχοι σε όλο το τμήμα: και όχι μόνο στα παιδιά που κάθονται κοντά στο κρούσμα.

• Όλοι οι συμμαθητές δίχως έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης θα κάνουν δωρεάν 5 test σε 5 ημέρες (δύο rapid και ένα self test σε διάστημα πέντε ημερών, επιπλέον των δύο σταθερών self test την εβδομάδα).
    • Τα rapid test των μαθητών θα διενεργούνται δωρεάν στις δημόσιες δομές, με βεβαίωση που θα χορηγεί ο διευθυντής του σχολείου.
  • Οι συμμαθητές με έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης θα κάνουν δωρεάν συνολικά 3 self test σε 5 ημέρες
  • Οι εκπαιδευτικοί δίχως έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης θα κάνουν και αυτοί 5 test σε 5 ημέρες (δύο rapid και ένα self test, επιπλέον των δύο rapid που ήδη κάνουν την εβδομάδα).
  • Οι εκπαιδευτικοί με έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης θα κάνουν δωρεάν 3 self test την εβδομάδα.

Γ. ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ
Όλες οι άλλες προβλέψεις του πρωτοκόλλου, όπως η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, η αναστολή των εκδρομών κλπ εξακολουθούν να ισχύουν.