Έναρξη δια ζώσης μαθημάτων

Καλή χρονιά να έχετε και κάθε πρόοδο στα παιδιά σας !!!

Τα μαθήματα ξεκινούν κανονικά τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου. Το Ολοήμερο θα
λειτουργήσει κανονικά. Τη Δευτέρα 11/1 ξεκινά και το πρόγραμμα σίτισης των μαθητών. Λόγω εγκυμοσύνης παρατείνεται η αναστολή λειτουργίας του κυλικείου έως 29/01/21. Για νεότερα θα ενημερωθείτε εκ νέου.

Παρακαλώ να προσέξετε και τα παρακάτω:

• Η ώρα υποδοχής των μαθητών το πρωί, είναι 8.00 – 8.15. Θα λειτουργεί κανονικά η πρωινή ζώνη (7.15 – 8.00) για όσους μαθητές έχουν εγγραφεί σε αυτή. Οι γονείς θα αφήνουν τους μαθητές στις δύο εισόδους-εξόδους του σχολείου και θα αποχωρούν αμέσως.

• Στην κάτω πόρτα (του νηπιαγωγείου) οι τάξεις Α΄, Δ΄, και Ε΄. ΠΡΟΣΟΧΗ: Αλλάξαμε την Α΄ τάξη για να μην συνωστίζονται οι γονείς των μικρών τάξεων σε μία είσοδο!

• Στην κεντρική οι Β΄, Γ΄ και ΣΤ΄. Οι μαθητές θα ανεβαίνουν κατευθείαν στις αίθουσές τους φορώντας τη μάσκα τους. Δεν επιτρέπεται η είσοδος γονέων στους χώρους του σχολείου χωρίς άδεια. Η πόρτα για τους μαθητές του Δημοτικού θα κλείνει στις 8.15. Προσοχή, από την κάτω εισέρχονται μετά τις 8.15 γονείς μόνο για το ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΣΕΙΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ:

• Πόρτα Νηπιαγωγείου: Α΄ μετά Δ΄ μετά Ε΄.
  • Πόρτα Κεντρική: Β΄ μετά Γ΄ μετά ΣΤ΄.

Επομένως θα υπάρχει διαφορά ολίγων λεπτών στην αποχώρηση κάθε τμήματος.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Έχει ζητηθεί από το Δήμο να ανοιχτεί και μία ακόμα είσοδος έξοδος στον ανοιχτό δρόμο στο πίσω οικόπεδο.

Στο σχολείο προσπαθούμε πολύ για την τήρηση των κοινωνικών αποστάσεων και των περιβαλλοντικών μέτρων. Αναμένουμε και από σας να τηρήσετε τα δέοντα κατά την παραλαβή των παιδιών σας. Ενημερώστε όλους όσους τα παραλαμβάνουν να τηρούν αποστάσεις. Για να μην ξανακλείσουν τα σχολεία μας!

Πάτρα Ιανουάριος 2021,

Σκαλτσάς Ανδρέας

Υ.Γ.: ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

• Οι μαθητές να έχουν τρεις το λιγότερο μάσκες σε καθαρό σακουλάκι για να αλλάξουν αν χρειασθεί. Προσαρμοσμένες σωστά στο προσωπάκι τους!!
Το δεκατιανό μαζί τους. (Κυλικείο κλειστό λόγω εγκυμοσύνης)
Είδη ατομικής προστασίας (χαρτομάντηλα, αντισηπτικό και αντισηπτικά μαντηλάκια).
Ντύσιμο κατάλληλο λόγω συχνού ανοίγματος των παραθύρων!
Ατομική τσάντα μεταφοράς γευμάτων καθημερινά!!!
• Για προσωπική ενημέρωση μαθητή, να προηγείται τηλεφωνικό ή ηλεκτρονικό ραντεβού με τον αντίστοιχο εκπαιδευτικό.

• Οι μαθητές που έρχονται καθυστερημένα, υπάρχει κίνδυνος να μην μπορέσουν να μπουν στο σχολείο, αφού όλοι οι εκπαιδευτικοί και ο Διευθυντής μπορεί να βρίσκονται σε αίθουσες διδασκαλίας. Μαθητής που καθυστερεί θα πρέπει να έρχεται με τη συνοδεία ενήλικα. Διαφορετικά θα ειδοποιούνται άμεσα τηλεφωνικά οι γονείς του.
Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική από όλους που βρίσκονται μέσα στο κτίριο του σχολείου και στα διαλείμματα!

• ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ