Τα κάλαντα της άνοιξης από τους μικρούς μας μαθητές.

Τα παιδιά της Α΄ τάξης διασκέδασαν πάρα πολύ φτιάνοντας το ομοίωμα της χελιδόνας. Τα μικρά χελιδονάκια του σχολείου μας τραγούδησαν σήμερα- πρώτη μέρα της άνοιξης!- τα χελιδονίσματα στον διευθυντή του σχολείου ,ο οποίος κατενθουσιάστηκε. Έπειτα, μετέφεραν αυτό το μήνυμα χαράς κι ελπίδας στο υπόλοιπο σχολείο, περνώντας με το ομοίωμα της χελιδόνας και τις ωραίες του φωνούλες από κάθε τάξη.

Τα “κάλαντα της άνοιξης”, όπως αλλιώς είναι γνωστά τα χελιδονίσματα, είναι παραδοσιακό έθιμο που γιορτάζεται κάθε χρόνο στην Ελλάδα την πρώτη του Μαρτίου. Είναι λοιπόν κάλαντα που τραγουδούν τα παιδιά για να καλωσορίζουν την άνοιξη και την επιστροφή των χελιδονιών, των πουλιών που φέρνουν τη χαρά και μας γεμίζουν ελπίδα.