Οι μαθητές του 21ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας διαβάζουν και προτείνουν βιβλία που τους αρέσουν στους συμμαθητές τους.

Ένα παιδί μετράει τα άστρα

Αξιολόγηση Χρήστη:  / 2

Μια μέρα κάθισε και παίδεψε το κεφάλι του. Το'βαλε κάτω και το παίδεψε, το 'πλιξε όπως είδε να κάνουν οι γύφτοι με το καλάθι.Στο τέλος το βρήκε : Θα 'πιανε φιλία με τα βιβλία.Θα γύρευε να μάθει από κει, αυτά που του 'κρυβαν οι μεγάλοι πίσω από τα παραμύθια που λέγανε αυτοί οι μικροί χάρτινοι <<παππούδες>> που κάθονται στα γόνατα σου και σου λένε ιστορίες τους χωρίς καμώματα και παρακάλια.   (Συγγραφέας : Μενέλαος Λουντέμης)

Ο κάβουρας και τη μάνα του